Adaptace GIA - normy a technické specifikace

Vloženo: 5. nor 2025 v 05:17

Úkoly vyplývající z článku 10, GIA (zkráceno):
  1. Všechny nově postavené budovy a budovy procházející významnou renovací, pro něž byla žádost o stavební povolení podána po 12. února 2026, musí být vybaveny fyzickou infrastrukturou uvnitř budovy připravenou pro optická vlákna a optickými rozvody uvnitř budovy, včetně připojení, až po fyzický bod, kde se koncový uživatel připojuje k veřejné síti.
  2. Všechny nově postavené více bytové budovy nebo více bytové budovy, které procházejí významnou renovací, pro něž byla žádost o stavební povolení podána po 12. únoru. 2026, musí být vybaveny přístupovým bodem.
  3. Do 12. února 2026 musí být všechny budovy, včetně jejich prvků ve spoluvlastnictví, které procházejí významnou renovací, vybaveny fyzickou infrastrukturou uvnitř budovy připravenou pro optická vlákna a optickými rozvody uvnitř budovy, včetně připojení až po fyzický bod, kde se koncový uživatel připojuje k veřejné síti, pokud to nepřiměřeně nezvyšuje náklady na renovační práce a je-li to technicky proveditelné. Všechny více bytové budovy, které procházejí takovými významnými renovacemi, musí být rovněž vybaveny přístupovým bodem.
  4. Do 12. listopadu 2025 členské státy po konzultaci se zainteresovanými stranami a na základě osvědčených postupů v daném odvětví přijmou příslušné normy nebo technické specifikace, které jsou nezbytné k provedení výše uvedených odstavců 1, 2 a 3. Tyto normy nebo technické specifikace snadno musí umožnit běžné údržbářské činnosti pro jednotlivé optické rozvody, které každý operátor používá k poskytování služeb sítě VHCN.

Z tohoto důvodu byla v ČR zřízena pracovní pracovní skupina, která navrhne nezbytnou revizi relevantních technických norem ČSN. V té skupině jsou zastoupeny: MPO včetně BCO, Agentury ČAS (ÚNMZ) a asociace zastupující provozovatele sítí elektronických komunikací v ČR.

V této souvislosti APKT doporučila provést revizi normy ČSN 34 2300 ed. 2 Předpisy pro vnitřní rozvody vedení elektronických komunikací, do které navrhla zapracovat následující problematiku:
1. Přístupové body budov:

  • Umístění: Přístupové body by měly být strategicky umístěny tak, aby umožňovaly snadný přístup pro údržbu a připojení koncových uživatelů. Měly by být umístěny v blízkosti hlavních vstupů nebo technických místností.
  • Technické parametry: Specifikace by měly zahrnovat detaily o fyzických rozměrech, materiálech a prvcích přístupových bodů.

2. Optická rozhraní:

  • Technické parametry: Definice parametrů jako jsou typy konektorů a jejich počet, kompatibilita s různými typy optických kabelů a zařízení jako splittery apod.
  • Kompatibilita: Zajištění, že optická rozhraní budou kompatibilní s existujícími a budoucími prvky optických sítí.

3. Kabely:

  • Typy a vlastnosti: Specifikace různých typů optických kabelů (riser kabel vs drop kabely) a jejich vlastností, jako jsou typ vlákna a počet vláken.
  • Kapacita: Dimenzování kapacity optického rozvodu (minimální počet optických vláken, konektorů …)
  • Odolnost: Minimální požadavky na mechanickou odolnost a požární odolnost s ohledem na použitou fyzickou infrastrukturu.

4. Zásuvky:

  • Technické specifikace: Detaily o kapacitě zásuvky a umístění optických zásuvek.
  • Kompatibilita: Zajištění, že zásuvky umožní spolehlivé připojení koncových zařízení a operátorů.

5. Potrubí a mikrotrubičky:

  • Specifikace: Detaily o materiálech, průměrech a mechanických vlastnostech potrubí a mikrotrubiček používaných pro vedení optických kabelů.
  • Kapacita: Dimenzování kapacity fyzické infrastruktury. Doporučená řešení topologie ochranných prvků (trubičky do jednotlivých bytů, stoupačka, ochranné trubky v objektu se zatahovacími prvky apod.)Odolnost: Požadavky na odolnost proti mechanickému poškození, požární odolnost a poloměry ohybu

6. Interference s elektrickým vedením:

  • Technické specifikace: Normy pro minimalizaci elektromagnetických interferencí zejména v koncovém bodě sítě.
  • Bezpečnostní normy: Požadavky na bezpečnou instalaci a vzájemný provoz. Označení prvků a bezpečnost komunikačních systémů s optickými vlákny s ohledem na bezpečnost laserových zařízení (ČSN EN 60825-2)

7. Minimální poloměr ohybu:

  • Definice: Specifikace minimálního poloměru ohybu pro různé typy optických kabelů, aby byla zajištěna integrita signálu a dlouhodobá spolehlivost.

Na jednání pracovní skupiny byl návrh APKT přijat a bylo zahájeno vypracování návrhů textů, které doplné danou technickou normu.

Momentálně zde není žádný dokument.